Home / Baza wiedzy

Baza wiedzy

1. Jaki domofon wybrać?

1. Jaki domofon wybrać?

To podstawowe pytanie, jakie musimy sobie zadać przed zakupem. Musimy wybrać domofon który nam się podoba, przecież będziemy go oglądać codziennie, musi to być też dobrze wykonany sprzęt, bo jeżeli ciągle będzie się psuł,  źle będzie to świadczyło o nas –  właścicielu posesji, kolejna bardzo ważna sprawa – musi to być domofon spełniający nasze potrzeby.

Jeżeli mieszkamy w domku jednorodzinnym i chcemy zwykły domofon który ma służyć tylko do rozmowy i otwierania elektrozaczepu przy furtce, możemy wybrać tani domofon analogowy.

Jeżeli chodzi o systemy bardziej rozbudowane, z czytnikami breloków RFID lub dwu-bramowe, należy pomyśleć o domofonach cyfrowych. To dużo lepsze rozwiązanie, bardziej elastyczne jeżeli chodzi o rozbudowę i konfigurację.
Jeżeli chcemy zamontować domofon w bloku albo spiąć całe osiedle to zdecydowanie musimy się rozglądać za systemem cyfrowym.

System wideo potrzebujemy jeżeli nie mamy dobrego widoku od słuchawki do bramki, a także jeżeli chcemy mieć razem z domofonem system inteligentnego budynku.

Pamiętaj, że domofon to urządzenie które będzie narażone na warunki atmosferyczne. Unikajmy więc plastikowych jednorazówek. Z doświadczenia wiemy że po dwóch sezonach plastik się wybarwia i może skruszeć od słońca. Przez wiele lat były bardzo modne domofony z blachy ocynk, które wystarczały na kilka lat. Aktualnie wiele modeli domofonów produkuje się z nierdzewnej blachy inox, co całkowicie eliminuje problem korozji.

2. co to jest 2-wire?

2-wire to nasza marka produktów cyfrowych, które potrzebują tylko dwóch przewodów do podłączenia słuchawki w domu jednorodzinnym, ale także tylko dwie żyły wystarczą do podłączenia nawet 255 mieszkań w wieżowcu! System jest niezwykle elastyczny i prosty w montażu. Iilość żył została zmniejszona do niezbędnego minimum.

3. jak podłączyć unifon?

Zależy czy to jest unifon cyfrowy czy analogowy – rozpoznamy to po ilości żył do podłączenia w unifonie. Jeżeli mamy tylko dwie oraz cyferki z zapinkami w słuchawce to jest to domofon cyfrowy, jeżeli mamy więcej żył (lub w niektórych przypadkach tylko dwie!) ale nie ma cyferek w słuchawce, to jest to domofon analogowy.

Domofony analogowe łączymy według schematu który jest dołączony do zestawu lub możemy znaleźć taką informację na forach internetowych.

Jeżeli posiadamy domofon cyfrowy musimy przede wszystkim pamiętać o biegunowości przewodów, należy wiedzieć gdzie podłączyć + a gdzie – . Następnie musimy prawidłowo zaadresować numer mieszkania – w słuchawce znajdziemy malutkie cyferki z małymi „wtyczkami” (pinami). Każda cyferka odpowiada za dwa piny, umieszczone w rzędzie. Do łączenia pinów służy tzw. zworka. Patrząc od dołu, gdy połączymy dwa piny podpisane jako cyfra 1, nadamy mieszkaniu taki właśnie numer. Dokładając zworkę do pinu 16, uzyskamy adres dla mieszkania nr 17 (16+1). Kolejna zworka przy 64 adresuje mieszkanie nr 81 (64+16+1).

4. mam już domofon na płocie, ale chcę zamontować nowy. Co muszę zrobić?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy mam domofon analogowy czy cyfrowy ( przeczytaj opis w 3 pkt.). Najłatwiej sprawdzić w sieci jego nazwę i producenta. Produkty polskich producentów są ze sobą kompatybilne, znaczy to że możemy wymienić starą kasetę analogową na nową od innego producenta bez potrzeby zmiany reszty instalacji.
Zmiana słuchawki w domu jest bardzo podobna, wielu producentów używa tego samego systemu więc zamiana na nowy model nie jest bardzo trudna.

Jeżeli posiadamy domofon z dalekiego wschodu, nieznanej firmy lub nie możemy znaleźć do niego opisu, sprawa nieco się komplikuje. Istnieje wiele różnych systemów produkowanych poza granicami Europy, które nie współpracują ze standardami umownie przyjętymi w naszym kraju. Często nieuczciwy producent wymusza użycie tylko jego produktów poprzez montaż dziwacznej instalacji. Nikt nie będzie robił remontu dla domofonu, dlatego znów zakupi ten sam produkt.

5. zapomniałem kodu do drzwi – jak go odzyskać?
Nie ma prostego sposobu na odzyskanie kodu. Gdyby tak było, każdy mógłby go zdobyć! Jeżeli to jest domofon w bloku mieszkalnym, należy poprosić o pomoc instalatora lub osobę odpowiedzialną za konserwację systemu.Jeśli jest to sprzęt naszej produkcji prosimy o kontakt z naszym serwisem.
6. czy domofon jest wodoodporny?
Z technicznego punktu widzenia domofony nie są wodoodporne, posiadają otwory na głośnik i mikrofon, więc może tymi miejscami wlać się woda. Dobrą praktyką producentów jest lakierowanie obwodów co wydłuża bezawaryjne działanie domofonu o wiele lat. Nie wszystkie domofony mają ochronę przed wodą, najtańsze modele często nie posiadają żadnej powłoki.Gdy do środka dostanie się już woda, musi mieć którędy się wydostać. Wielu producentów o tym zapomina.
7. co jeśli domofon zostanie odłączony od prądu?

Najczęściej po prostu przestaje działać i trzeba otwierać drzwi klamką od środka lub przy pomocy klucza. Niektóre domofony mogą mieć dołączone dodatkowe zasilanie UPS.

Z technicznego punktu widzenia ze sprzętem nie dzieje się nic. Po podłączeniu prądu sprzęt zacznie działać od nowa.

8. co jest potrzebne żeby domofon działał?

Jeżeli jest to domofon analogowy, musimy mieć słuchawki (unifony), analogowy panel sterowania z zasilaczem (lub panel sterowania oraz osobny zasilacz) oraz kasetę domofonową.
System cyfrowy, potrzebujemy słuchawki (unifony), zasilacz i kasetę.
Systemy wideo wymagają wideomonitora lub słuchawki (unifonu), zasilacza, kasety domofonowej oraz rozdzielacza systemu wideo.

W większości „dobrych” systemów cyfrowych nie trzeba dokładać żadnych dodatkowych paneli sterowania.

9. dlaczego w słuchawce nic nie słychać?

Jeśli jesteś posiadaczem systemu analogowego, po podniesieniu słuchawki w dowolnym momencie, usłyszysz, co się dzieje na zewnątrz. W słuchawkach cyfrowych system aktywuje tzw. podsłuch dopiero po wybraniu numeru mieszkania w kasecie. Jeżeli domofon po wyborze numeru nie działa, należy sprawdzić poprawność zainstalowanego aparatu.

10. czy możecie zamontować dla mnie domofon?

Oczywiście, jeśli mieszkasz w Bydgoszczy i jej okolicach, nasz doświadczony zespół może podjąć się montażu domofonu lub wideodomofonu.

Nie mieszkasz w naszej okolicy? Zadzwoń do nas! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w Twojej miejscowości znamy instalatora, który może zająć się montażem. Nasza sieć jest bardzo szeroka.
Skorzystaj z formularza kontaktowego na tej stronie.

11. nie rozumiem oznaczeń na panelu sterowania – jak podłączyć wszystko ze sobą?

W razie wątpliwości poproś o pomoc nasz dział techniczny, który wesprze Cię schematem. Dzięki temu, że produkujemy analogowe panele sterowania od wielu lat, istnieje duża szansa, że ktoś wcześniej miał już podobny problem i chętnie podzielimy się tym doświadczeniem. Wiemy, że nasze panele są podłączane z wieloma kasetami oraz unifonami analogowymi wiodących polskich producentów dostępnych na rynku.

12. Jak działa przełącznik bramowy? Czy go potrzebuje?

To, czy go potrzebujesz zależy od tego, ile kaset domofonowych posiadasz. Jeśli jest to jedna kaseta, przełącznik nie jest potrzebny, jeżeli jest to więcej kaset, musisz skorzystać z przełącznika.

Polecamy cyfrowy system i cyfrowy przełącznik bramowy ze względu na prosty system montażu-tylko dwie żyły od każdej kasety do przełącznika bramowego. Z pewnością poradzisz sobie z samodzielnym montażem.

Natomiast analogowe przełączniki posiadają wiele żył do podłączenia, co może przysporzyć kłopotów osobie, która na codzień nie ma styczności z domofonami. W razie trudności skontaktuj się z nami, pomożemy!

13. Mój brelok przestał działać. Jak to naprawić?

Uszkodzonych, niedziałających breloków nie naprawia się.
Należy zakupić nowy i zaprogramować go w systemie.

14. W jaki sposób podłączyć dwie kasety ze sobą?

Jeżeli są to kasety cyfrowe należy je podłączyć przełącznikiem bramowym. Montaż jest bardzo prosty-tylko dwie żyły od każdej kasety do przełącznika bramowego. Szerszy opis znajdziesz w punkcie 12 tego poradnika.

15. Czy muszę robić dziurę w ścianie żeby podłączyć domofon?

Nie chcesz kuć dziury w ścianie? Wybierz rozwiązanie w postaci montażu domofonu natynkowego.

16. Domofon dzwoni pod złe mieszkanie. Jak to naprawić?

W domofonach analogowych należy sprawdzić poprawność okablowania, to znaczy, przewód łączący bezpośrednio przycisk w kasecie z unifonem. Często podczas montażu nowych systemów dochodzi do pomyłki i przewód od mieszania nr A jest podłączony do mieszkania nr B.
Jeśli instalacja wcześniej działała poprawnie, prawdopodobnie doszło do zwarcia na żyłach w kablu.

W przypadku domofonu cyfrowego, jeżeli jest to nowa instalacja, należy sprawdzić poprawność zapiętych zworek adresowych w unifonie. Jest to najczęściej popełniany błąd podczas montażu. Jeśli po sprawdzeniu zworki domofon nadal działa nieprawidłowo może to świadczyć o uszkodzonej słuchawce.

17. Słuchawka dzwoni w dwóch mieszkaniach. Jak to naprawić?

W przypadku domofonu analogowego prawdopodobnie nastąpiło zwarcie w żyłach odpowiadających za wywołanie unifonu analogowego.
W systemie cyfrowym należy sprawdzić poprawność adresowania unifonu cyfrowego, jeśli jest prawidłowe i inne w obu słuchawkach, któryś unifon jest uszkodzony i trzeba go wymienić.

18. Jak działa rozdzielacz piętrowy? Czy do każdej kasety i monitora jest potrzebny rozdzielacz?

Dla jednego wideomonitora w systemie nie ma potrzeby użycia rozdzielacza piętrowego. Z kolei, gdy chcemy mieć więcej monitorów, np. mamy więcej mieszkań, lub chcemy połączyć dwa monitory ze sobą, konieczne jest użycie rozdzielacza piętrowego wideo.
W naszych systemach wideo istnieje możliwość tworzenia systemów mieszanych, tzn. w jednej instalacji połączone są unifony cyfrowe i wideomonitory oraz monitory ze sterowaniem inteligentnym budynkiem.

19. Chce zamontować domofon w domu dwurodzinnym. Od czego zacząć? Jaka przygotować instalacje?

Wszystko zależy od tego,  jaki domofon chcemy zamontować. Jeśli mamy upatrzony konkretny model, należy sprawdzić jaki jest – analogowy, cyfrowy czy wideodomofon.

Najlepszą praktyką jest położenie skrętki UTP 5kat. 8 żył (potocznie używany kabel sieciowy do komputera) do każdego punktu gdzie ma być słuchawka lub monitor.  Bardzo ważne by w połączeniu pomiędzy domem a ogrodzeniem położyć skrętkę UPT żelowaną, przystosowaną do montażu w ziemi!!! Kupując najtańszy kabel mamy wielką szansę na problemy z domofonem za kilka lat, to pozorna oszczędność!
Dzięki zastosowaniu skrętki nawet jeżeli tylko teraz użyjemy 2 żyły do montażu systemu cyfrowego, w przyszłości możemy bez remontowania ściany założyć wideomonitor.
Koniecznie musimy pamiętać, że domofon potrzebuje źródła 230V dla zasilacza, więc dobrze o tym pomyśleć już w szafie z bezpiecznikami.

20. Elektryk montuje instalacje elektryczne w moim domu. Jaki przewód powinien poprowadzić do bramy?

Powinien użyć skrętki UTP 5kat. żelowanej, przystosowanej do montażu ziemnego. Przeczytaj punkt 19 tego poradnika.

21. Jakiej szerokości są panele i zasilacze montowane na szynie DIN?

Tylko systemy analogowe wymagają panelu sterowania, ma od szerokość 9 bezpieczników S na szynie DIN – mowa o naszym systemie, ale większość paneli analogowych innych producentów ma zbliżonej wielkości obudowy DIN.

W systemach cyfrowych naszej produkcji nie występuje panel sterowania, cała elektronika jest umieszczona w centrali na słupku, jest to dobrą praktyką części polskich producentów systemów cyfrowych.

22. Spalił mi się zasilacz firmy x, ale mam inny firmy y, czy będzie działać?

Analogowe panele sterowania polskiej produkcji często są ze sobą kompatybilne, więc istnieje możliwość ich zamiany. Przed zakupem zachęcamy do kontaktu z naszym działem technicznym, aby upewnić się, czy panele są kompatybilne.

23. dużo słyszy się o domofonach cyfrowych czy ja go też potrzebuje i czym się różni od analogowego ?

Jeżeli chcesz domofonu dla jednej rodziny, nie potrzebujesz czytnika breloków RFID i nie masz dużej odległości pomiędzy bramą i domem, wystarczy domofon analogowy.

Jeśli chcesz mieć bardziej rozbudowaną instalację, czytnik breloków RFID, system dwu bramowy, dodatkowy przycisk wyjścia, polecamy domofon cyfrowy. Zaletą domofonów cyfrowych jest także możliwość montażu słuchawki cyfrowej w dużej odległości od kasety – nawet 150m.

To, czy potrzebujesz domofonu cyfrowego, czy analogowego, zależy od kilku czynników. Czy ma to być domofon dla jednej rodziny, jak duża jest odległość między bramą a domem, czy potrzebujesz czytnika breloków RFID? Jeśli ma to być domofon dla jednej rodziny, a brama znajduje się blisko domu wystarczy domofon analogowy.

Domofon cyfrowy pozwala na bardziej rozbudowaną instalację – czytnik breloków RFID, system dwubramowy, dodatkowy przycisk wyjścia oraz montaż słuchawki cyfrowej nawet 150 m od kasety.

24. czy każdy brelok pasuje do mojego domofonu ?

Do większości domofonów pasują breloki o częstotliwości 125KHz. Przed zakupem breloka upewnij się, czy częstotliwość się zgadza. Następnie zaprogramuj go według instrukcji lub zadzwoń po instalatora.

25. chcę rozmawiać z gościem a nie mam mnie w domu jaki sprzęt jest mi potrzebny ?

Systemy analogowe nie posiadają takiej funkcji. Zapewni Ci ją moduł GSM do systemu cyfrowego, który działa w następujący sposób: należy zakupić kartę SIM, umieścić ją w module i zaprogramować, na jaki numer ma zostać przekazany sygnał z domofonu. Po wyborze numeru mieszkania, moduł automatycznie przekaże połączenie na podany numer telefonu i możemy rozmawiać oraz otworzyć zdalnie elektrozaczep z klawiatury naszego telefonu.

26. co to jest brelok RFID i jak to działa ?

Jest to brelok w kształcie pastylki, który działa zbliżeniowo. Wystarczy zbliżyć taki brelok do uprzednio zaprogramowanej centralki (brelok musi zostać sparowany z centralką), zwolni się elektorzaczep przy bramce umożliwiając wejście.
Centralka musi posiadać czytnik breloków RFID, co jest standardem w systemach cyfrowych naszej produkcji. Nie jest to jednak standardem u innych producentów, więc przed zakupem upewnij się, czy domofon posiada taki czytnik.

27. na jakiej wysokości montujemy kasetę domofonową a na jakiej wideodomofonową ?

W przypadku kaset domofonowych wysokość montażu nie ma większego znaczenia. Wysokość montażu ma największe znaczenie przy systemach wideo, nie montujemy kaset poniżej 150 cm, ponieważ na niższej wysokości pojawią się trudności z zobaczeniem twarzy osoby, która do nas dzwoni.
Dobrym rozwiązaniem w przypadku kaset wideo jest regulacja kąta widzenia kamery. Jeśli posiadamy bardzo niskie ogrodzenie nie polecamy montażu wideodomofonu, ewentualnie dołożenie dodatkowej kamery, którą można spiąć z wideodomofonem.
Takie rozwiązanie jest możliwe w naszych systemach wideo, czym nie może się pochwalić każdy producent. Przed zakupem upewnij się, czy wybrany przez Ciebie wideodomofon posiada taką funkcję.

28. jaki domofon wybrać – natynkowy czy podtynkowy ?

Domofon podtynkowy będzie prezentował się okazale na płocie z klinkieru, murowanym bądź tynkowym. Ponadto taki domofon nie odstaje i  nie kusi wandali.
Na słupek metalowy polecamy montaż domofonu natynkowego, takiego, który nie będzie wystawał poza obrys słupka. W naszej ofercie posiadamy domofony, które mają zaledwie 8 cm szerokości, przez co pasują na większość ogrodzeń panelowych, które są teraz bardzo popularne i co ważne, nie są drogie.

29. co to jest moduł bluetooth i jak to działa ?

Spotykane w domofonach cyfrowych moduły bluetooth służą do komunikacji między centalą cyfrową, a urządzeniem, które taki moduł posiada.
Może być on wykorzystany w dwóch celach, po pierwsze jako łącznik między centralą i komputerem. Pozwala to na programowanie ustawień bez konieczności rozkręcania centrali i podłączania kabla np. USB, co jest komfortowe zwłaszcza zimą.
Po drugie można zaprogramować nasz telefon z centralą cyfrową. Po takim zaprogramowaniu elektrozaczep zwolni się automatycznie, gdy podejdziemy do kasety domofonu z telefonem, znajdującym się nawet w kieszeni lub torebce.

30. na co zwracać uwagę wybierając kasetę na słupek ?

Po pierwsze zwróćmy uwagę na wymiary słupka i dobierzmy domofon, którego kaseta nie będzie szersza, wystająca kaseta wygląda nieestetycznie. W naszej ofercie posiadamy wąskie kasety o szerokości 8cm, idealne na większość słupków.
Kolejnym ważnym aspektem jest trwałość i jakość, postawmy na domofon, który nie zardzewieje i będzie stosunkowo „wandaloodporny”.
Kupując domofon na kilka lat unikajmy plastiku, który łatwo zniszczyć, kruszeje, odbarwia się. Warto zwrócić uwagę na producenta, który działa na rynku od lat, ponieważ możemy mieć problem z zakupem uszkodzonych po latach elementów systemu, jeśli zakupimy „promocyjny” domofon z dalekiego wschodu.